Ve Lhenicích se o víkendu konal 19. ročník Slavností plodů. Sešly se zde desítky pěstitelů. Ti jednak soutěžili o nejlepší jablko, slivovici, ovocný destilát, sladkou dobrotu, ale také si vyměňovali zkušenosti. Slavnosti plodů pořádá šest obcí z Chelčicko-Lhenického mikroregionu, které se v organizaci slavností střídají. Od letošního organizátora Lhenic, příští rok žezlo hostitele slavností převezmou Libějovice na Strakonicku.
Děkuji organizátorům za pozvání na letošní slavnosti. Říká se, že „Kdo jablko denně sní, k tomu lékař nechodí. “Jablka totiž snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu a krevních tuků. Posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh. Stabilizují hladinu cukru v krvi. Příznivě ovlivňují celou zažívací soustavu. Mají vysoký obsah vlákniny. Posilují dásně a působí protizánětlivě.
Nedávno se vědcům podařilo prokázat, že je jediným předkem většiny odrůd kulturních jabloní je divoce rostoucí jabloň pocházející ze středoasijských pohoří. Jablko se v kultuře člověka vyskytuje už tisíce let. V křesťanství bývá prvotní hřích - utržení zakázaného plodu ze stromu poznání - spojován s jablkem. Jablko je symbolem královské moci. Známe ale také jablko sváru z řecké mytologie. Dále lidová rčení o tom, že jablko nepadá daleko od stromu, ale někdy také musíme kousnout do kyselého jablíčka. Traduje se, že díky padajícím jablku vědec a fyzik Isaac Newton objevil gravitaci. Ať už to bylo jakkoli, jedno je jisté – jabloně jsou krásné celoročně a pochutnat si na jejich plodech je zdraví prospěšná maličkost.