Český Senát dnes jednal o Ukrajině. Osobně jsem se do středy domníval, že válka v Evropě nepřichází v úvahu. Ve čtvrtek jsme se do války probudili, do války, pro kterou neexistuje omluva ani polehčující okolnosti. Jde o akt mezinárodního válečného zločinu a Vladimir Vladimirovič Putin by se měl zodpovídat u Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu. Jeho snaha překreslit mapu Evropy je tragická.
Dnes není žádné „my“ a „oni“, je jen „MY“; za Prahu ale i Paříž se bojuje u Kyjeva. Chci věřit, že Evropská unie bude se zaváděním sankcí podstatně méně opatrná než dosud, opatrnosti bylo dost už v r. 2014 kolem Krymu. Naši rodiče a prarodiče zažili Mnichov, tam si taky Chamberlain s Daladierem naběhli - jak jejich opatrnost komentoval Churchill “vybírali si mezi hanbou a válkou, budou mít hanbu a válku!“
Jako jedenáctiletý si rok 1968 pamatuji, naše česká historická zkušenost nám ukazuje, že vývoj k současné Putinově expanzi je stejný, jako v létě toho roku: cvičení za hranicemi, napomínání a výmysly vlády (u nás „kontrarevoluce“, v Ukrajině „fašizující tendence“, ve středu velvyslanec na našem MZ uklidňuje, ve čtvrtek agrese, ….zvací dopisy).
Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis dnes vyzval ke konkrétní pomoci, nejen morální, ale materiální, zbrojní – myslím, že se nic horšího, než že Ukrajincům dojde munice či nafta, nemůže stát.
Na mimořádné 22. schůzi dnes český Senát přijal zásadní usnesení k aktuální situaci na Ukrajině, senátorky a senátoři jednomyslně podpořili nejtvrdší sankce !
Ministři vnitra, obrany a zahraničí české senátory seznámili s množstvím dalších konkrétních opatření, směřujících k podpoře, pomoci a ochraně Ukrajiny.
Kolega Zdeněk Nytra parafrázoval Karla Kryla – „běž domů, Ivane…..tady pro tebe není místo“, cítíme to všichni takto: „Druzi, my s vámi !“