V pondělí jsem v českém Senátu jakožto místopředseda Výboru pro zdravotnictví absolvoval setkání se členem Evropské komise panem Thierry Bretonem.
Pan Breton se letos 5.února stal vedoucím akční skupiny, monitorující výrobu očkovacích látek proti SARS-CoV-2 všichni výrobci své vakciny vyvíjely za účasti evropských fondů. Návštěva profesora Bretona v České republice je součástí iniciativy Evropské unie urychlit rozjezd očkování proti Covidu-19 prostřednictvím průmyslového navýšení výroby vakcín proti onemocnění COVID-19. Pan profesor Breton v posledních měsících navštěvuje členské státy, jedná se zástupci společností podílejících se na výrobě vakcín a snaží se je vzájemně propojit s cílem navýšit výrobní kapacity. Co se týče vlastní výroby, potkaly se evropská věda a americké finance a došlo k maximálnímu urychlení klinických testů, některé vakciny byly k dispozici již rok od svého vzniku. Obvykle tento proces trvá 5-10 let.
Nevyšel ovšem kontrakt s firmou AstraZeneca, podle plánu do EU nedodávala, byť Evropa smlouvy s AZ podepisovala dříve, než Velká Británie. V současné době v EU vakcinu vyrábí 55 výrobních závodů a došlo k rychlému předehnání GB, v polovině července pak zřejmě budeme i před USA. Veškerá vyrobená evropská produkce se nyní dělí tak, že polovina jde do států EU a polovinu dostává zbytek světa. Takže i GB je v současné době na EU závislá, jak vidíme….. Naopak, v USA trvá zákaz vývozu vakcin, tak mě tedy napadá, že jestli vakcinace skončí úspěchem, bude to úspěch evropský !
Vidím z vystoupení pana Bretona 3 konkrétní ponaučení:
1. V polovině července 2021 bude mít 70% obyvatel EU naočkovány 2 dávky (1. kontinent na světě)
2. Evropa je schopna během 1 roku zvýšit výrobní kapacity na 3-4 mld dávek. Naopak USA zablokovaly své vývozce vládním rozhodnutím, a to již za prezidenta Bidena ! Téma bezpečnosti dodávek od některých výrobců či z USA otřásá důvěrou, která se může den ze dne změnit….
3. Evropa je schopna relativně předvídat vývoj. Vznikne evropský fond, který Evropská komise bude řídit a dotovat podle reakce na dění ve světě (nutnost 3. dávky, situace v Africe, …).
Rád jsem předal své zkušenosti z „provinčního OČKOvacího centra“ a snažil se zjistit, zda i v Západní Evropě klesá zájem o vakcinaci u mladších kategorií, tak, jak to nyní vidíme v České republice. Upřímně řečeno, tenhle trend pan Breton nepotvrdil, podporuje otevření očkování pro 18+.
Česká republika aktuálně masivně očkuje své obyvatele především prostřednictvím výborně fungujících očkovacích center, částečně i ordinací praktických lékařů. Aktuální tempo snad umožní v krátké době vakcinovat většinu zájemců. Již nyní se ale diskutuje další vývoj, protože je jasné, že brzy bude potřeba zajistit přeočkování a členské státy se shodly, že budoucností budou proteinové či mRNA vakcíny.
V České republice jsou dobře zvládnuty skladovací a přepravní kapacity vakcín. S výrobní kapacitou vakcín je to však horší. Na území ČR existuje aktuálně pouze jediný závod firmy Novavax na výrobu vakcín, který vyrábí část nově vyvíjené vakcíny proti COVID-19, která je vyvážena do USA k finální výrobě.
Pan Thierry Breton poděkoval Senátu za zklidňování situace, podpořil evropské Covid-pasy a připomněl LaFontaineovu bajku o zajíci a želvě, kdy rychlejší vždy vyhrát nemusí. Já bych tedy ovšem spíše řekl, že ve vytrvalostním závodě je důležitá „poslední míle“!