Balíček Fit for 55, který jsme v pátek projednávali v Senátu, má spoustu nedostatků. Tyto chyby si žádají úpravu. Rovněž zde hrozí, že se Česká republika dostane do energetické a surovinové závislosti na režimech jako Rusko a Čína.
Rozsah opatření vstupuje do všech oblastí naší činnosti, ohromně ovlivní naši ekonomiku, ekonomiku jednoho každého občana ČR /kvóty, zákazy, zdražování, přerozdělování/. Cíl Green Dealu je nepochybně objektivní, uvědomujeme si jej, ale dopadové studie chybí. Řešením je hledání zdrojů a snižování spotřeby – to přece všichni v zásadě děláme a podporujeme. Nicméně, co to pro nás znamená, jak ty zdroje nahradíme? Pár přehrad, větrníky, fotovoltaiky na všech střechách – OK, ale to bude pořád málo. Do toho současný krach společností obchodujících s elektřinou, ty vzestupy cen budou mimořádné z více důvodů, to zajímá naše občany. Energie ovlivňují dneska cenu úplně všeho. Přírodní zdroje (alpské řeky, vítr na pobřeží, jižní slunce, přílivové elektrárny. atd. …) Cítím, že se v ČR bez jaderné energetiky neobejdeme.
Životní prostředí se nezlepší bez aktivního pozitivního zásahu největších znečišťovatelů, jako jsou Čína, Indie a Rusko, bič si na sebe šije EU.
Proto český Senát vystavil směrem k EU balíčku FF-55 žlutou kartu, když už to neudělala Poslanecká sněmovna. Pojďme životní prostředí řešit a chránit účelně a bez dopadů na další oblasti našeho života. Jiné místo pro život, než naši Zemi, nemáme. Pečujme o ni! Chraňme ji! Člověk je její součástí, tak ať jsou ale dopady na naše sociální prostředí co nejnižší!