Senátor Tomáš Fiala: Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, milé kolegyně, vážení kolegové, syndrom mocenské pýchy se týká jedince, ale pro společnost, pro naše spoluobčany cítím, že symbolem jakési nevůle vlády a vládních organizací a jejich nařízení je nouzový stav. Bohužel. Takhle to cítím já. Já to potvrzuji zdola, ze zdravotnického zařízení, z nemocnice, kdy se ÚZIS vždycky trefil. Takže určitě potvrzuji to, že teď půjdeme s výskytem SARS-CoV-2 nahoru. Je skvělé, že se věří českému zdravotnictví. To je určitě dobře a všichni si toho velmi vážíme.


Bohužel musím říct, že i v tom zdravotnictví se projevuje něco jako blbá nálada. Tam jsou v současné době nevybrané dovolené a odložené zákroky a nedostatek personálu. Pak je tam jedna věc, která je taková trošku specifická pro zdravotnictví, a to je takový profesní problém, pane ministře.


To je, že... Lékaři se často cítí být primárně příslušníky své odbornosti, řekněme, ortopedem, endokrinologem, a až druhotně zaměstnancem nějakého konkrétního zařízení, většinou nemocnice nebo soukromého zdravotnického zařízení. Fór je v tom, že oni dneska už tu svoji medicínu moc nedělají a dělají nějakou jinou. Proto je tam ta špatná nálada. Já chci říct, že se bohužel musí starat o covid pozitivní pacienty. V mnoha případech to nesou, řekněme, i do jisté míry úkorně.
Tento zákon, o kterém teď jednáme, je ryze účelový. Takhle ho vnímám. Rád bych se potom pana ministra zeptal, proč bude končit jeho účinnost 28. 2. příštího roku? Jeden z předřečníků říkal, co potřebujeme. Podle mě potřebujeme vakcíny proto, aby britská mutace nebyla rychlejší než dodávka vakcín.


Vím, že nejsme v podrobné rozpravě, jistě to, co bude načteno, pozměňováky, budeme respektovat. Já bych rád tento pandemický zákon v téhle podobě odmítl a věnoval se nejspíše pozměňovacímu návrhu ze zdravotního výboru. Děkuji.